samoobrona
9 listopada 2021
  przez Masters Dojo

  Umiejętność samoobrony wpływa korzystnie na poczucie własnego bezpieczeństwa, a co za tym idzie daje kobiecie wolność podejmowania różnych aktywności bez obaw o swoje zdrowie i życie.

  Nauka samoobrony ma na celu wyczulenie i przygotowanie kobiet na sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa. Z jednej strony uczestniczki kursu samoobrony uczą się jak opanować strach, z drugiej jak odpowiednio reagować podczas napadu. Szkolenie pozwala nabywać dobre nawyki obronne oraz umiejętności, dzięki którym szanse kobiety na uniknięcie sytuacji zagrożenia czy ucieczki napastnikowi są nieporównywalnie wyższe niż w przypadku kobiet, które nie uczestniczyły w podobnych zajęciach.

  Czego uczą kursy samoobrony dla kobiet?

  Kursy samoobrony dedykowane dla kobiet uczą przede wszystkim:

  • podstawowych technik samoobrony przed uderzeniami, chwytami, kopnięciami, szarpnięciami za ubrania, a także podstawowych technik uwalniania się z duszeń,
  • panowania nad stresem w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa,
  • obezwładniania napastnika,
  • walki w sytuacjach próby gwałtu.

  Treningi są ukierunkowane przede wszystkim na aspekt praktyczny, co przekłada się na liczne ćwiczenia i drille, których celem jest ugruntowanie pewnych zachowań i ich automatyzacja. Automatyzacja zachowań zwiększa prawdopodobieństwo ich zastosowania w sytuacji kryzysowej.

  Karate w samoobronie

  Karate to sztuka samoobrony. Uczy jak za pomocą bloków czy wyprowadzanych ciosów jak najefektywniej wykorzystać naszą anatomię do obrony. Umiejętność obrony siebie i innych w sytuacji zagrożenia wpływa korzystnie na naszą samoocenę i poczucie własnej wartości. Daje nam także swobodę podejmowania różnorodnych aktywności bez obaw o narażenie się na ewentualne niebezpieczeństwo. Ukierunkowane na naukę samoobrony treningi karate z jednej strony uczą technik sztuk walki, z drugiej zachowań podnoszących poziom bezpieczeństwa kobiety w sytuacji zagrożenia. Program treningów zawiera:

  • naukę technik samoobrony przed różnymi formami ataków, które najczęściej zdarzają się kobietom w różnych miejscach (na ulicy, w windzie, na schodach, w parku),
  • naukę technik ataku, których celem jest zaskoczenie napastnika i jego obezwładnienie lub zyskanie czasu na ucieczkę,
  • znajomość miejsc wrażliwych na ciele człowieka, które powinny być atakowane w pierwszej kolejności w sytuacji samoobrony,
  • kształtowanie cech motorycznych niezbędnych w samoobronie, takich jak siła, szybkość, wytrzymałość oraz pewne wyprowadzanie ruchów (bloków i ciosów).

  Bardzo ważne jest to, że wykorzystując karate do samoobrony kobiet dostosowujemy podstawowe techniki walki i modyfikujemy je pod kątem skutecznego zastosowania przez kobiety, które ze względu na swoje cechy fizyczne są słabsze od napastników. Modyfikując technikę ataku i obrony samoobrona zwiększa szanse kobiet na uzyskanie przewagi w sytuacji zagrożenia. Szkolenie, niezależnie czy prowadzone w postaci treningów karate czy dedykowanych szkoleń opartych na technikach karate, uzupełnione jest podstawami psychologii agresji. Uczy opanowania, a zarazem koncentracji na podejmowaniu ukierunkowanych działań. Bardzo ważną rolę w samoobronie zajmuje również pozycja ciała.

  Chcesz na bieżąco z tym co u nas się dzieje?
  Zapisz się do naszego newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera