Wprowadzenie

Etykieta Dojo jest zbiorem zasad, które regulują zachowanie się karateki w salach ćwiczeń i na treningu. Oprócz aspektów etycznych zawiera elementy kurtuazyjne, przejawiające się w ukłonach i pozdrowieniach, a także specyficzny ceremoniał, wprowadzający ćwiczących w swoistą atmosferę towarzyszącą treningom karate. Dojo jest miejscem, gdzie buduje się męstwo, a wyższe uczucia ludzkie budzą się w ekstazie ciężkiej pracy. Jest to tajemnicze miejsce, gdzie umysł ludzki szlifowany jest w pocie czoła. Niektórzy doszukują: się podstaw przysięgi w staro-japońskim kodeksie samuraja – Bushido (Bushi – wojownik, Do – droga). Dla samuraja złamanie przysięgi Bushido oznaczało hańbę. Dla karateki złamanie przysięgi Dojo powoduje skreślenie z listy Dojo. Dyscyplina i koncentracja są bardzo ważnymi czynnikami w sztukach Budo. Karate nauczane jest w salach zwanych Dojo. Wejście do Dojo to nie tylko wejście do budynku, ale także wejście do „Świątyni Bushido” – świątyni wojowników, gdzie okazuje się wzajemny szacunek. Strój treningowy to Karate-Gi. Kolor pasa i naszyte na nim pagony oznaczają stopień wtajemniczenia.

Etykieta Dojo

  • Kiedy wchodzisz lub opuszczasz Dojo, zawsze zwróć się do niego twarzą, ukłoń się i powiedz OSU, następnie zwróć się do uczniów na sali i raz jeszcze ukłoń się i powiedz OSU.
  • Kiedy spóźnisz się na zajęcia, usiądź w seiza z twarzą odwróconą od reszty. Czekaj z zamkniętymi oczyma w pozycji mokuso.
  • Kiedy dostaniesz pozwolenie na dołączenie do zajęć, pozostań w seiza, ukłoń się mówiąc „ Shitsurei shimasu” (przepraszam za spóźnienie). Wstań, zwróć się twarzą do Dojo i raz jeszcze ukłoń się i powiedz OSU. Szybko dołącz do zajęć, stając na końcu sali. Uczniowie, którzy spóźniają się na zajęcia powinni bardziej starać się przybywać na czas.
  • Podczas treningu nie należy zdejmować żadnej części dogi, chyba że na polecenie instruktora.
  • W Dojo nie wolno żuć gumy, pić, jeść ani palić.
  • Kiedy zostaniesz poproszony o przyjęcie jakiejś pozycji albo zrobienie czegokolwiek innego – zawsze ruszaj się możliwie jak najszybciej.
  • Nigdy nie ćwicz kumite pod nieobecność instruktora. Kiedy walczysz z posiadaczem czarnego pasa, daj z siebie wszystko. Zawsze podchodź do przeciwnika z szacunkiem. Jednocześnie pamiętaj, że ma na uwadze Twój niższy stopień i nigdy nie będzie w pełni wykorzystywał swoich umiejętności.
  • Nigdy nie proś starszego stopniem o kumite. Jeśli jednak to Ty zostałeś przez niego poproszony – nie powinieneś odmawiać.
  • Podczas treningu nie wychodź z szeregu bez pozwolenia instruktora, nie chodź pomiędzy rzędami. Jeśli musisz opuścić swoją pozycję udaj się na którąkolwiek stronę sali za rzędem, w którym ćwiczyłeś.
  • Zwracaj się do swojego instruktora Senpai, Sensei lub Shihan. Podczas treningu nigdy nie mów do niego po imieniu.
  • Nie przeklinaj, nie śmiej się, nie chichocz, nie stój i siedź w niedbałej pozycji. Nie postępuj w nieuważny sposób. Traktuj poważnie swój trening. Karateka jest zawsze przygotowany do działania i dobrze wychowany. Posiadanie wyższego stopnia (w szczególności czarnego pasa) nie jest usprawiedliwieniem dla nieodpowiedniego zachowania w Dojo, do zbytniego wyluzowania czy spoufalania się. Jeśli nie jesteś gotowy, aby z szacunkiem i powagą podchodzić do innych trenujących, nie marnuj czasu swojego i partnerów. Ta reguła odnosi się także do opuszczania treningu przed zakończeniem. Jeśli nie zostałeś inaczej poinstruowany, pozostań na sali treningowej aż do ceremonii zakończenia. Nie przestrzeganie tej zasady nie będzie tolerowane.
  • Aby poprawić swoje dogi lub pas– odwróć się w prawo od reszty lub Twojego partnera, jeżeli pracujecie w parach. Naucz się szanować swój pas, ponieważ jest on symbolem trudu, jaki wkładasz w trening.
  • Twoje dogi musi być zawsze czyste i schludne, pas powinien być wietrzony, nie należy go prać. Zawiera on symbolicznego ducha Twojego ciężkiego treningu.
  • Słuchaj uważnie wskazówek instruktora. Pamiętaj, że instruktor nie będzie mówił o tym, czego on albo ona by nie zrobili. Aby potwierdzić, że zrozumieliście polecenie, za każdym razem wypowiadaj głośne OSU.
  • Instruktor, kimkolwiek by był, powinien być traktowany z należytym szacunkiem. Karate zaczyna i kończy się na uprzejmości. Jeżeli nie jesteś w stanie zdobyć się na szacunek dla osoby, która poświęca dla Ciebie swój czas, to nie pasujesz do Dojo. Nigdy nie kwestionuj jego albo jej wskazówek. Nigdy nie rozmawiaj podczas zajęć. Odpowiadaj tylko na pytania, które zada Ci instruktor. Takie posłuszeństwo rozwija więź zaufania pomiędzy nauczycielem a uczniem, ułatwia i przyśpiesza proces nauczania.
  • Dla bezpieczeństwa nie noś biżuterii podczas treningu lub kiedy nosisz dogi.
  • Zawsze utrzymuj swoje paznokcie w czystości i pilnuj, aby były krótko obcięte. Zawsze upewniaj się przed treningiem, czy Twoje stopy, dłonie i paznokcie są czyste. Podczas treningu często ćwiczy się bardzo blisko z partnerem. Nikt nie lubi ćwiczyć z kimś kto jest brudny.
  • Zawsze przed treningiem udaj się do toalety. Przypadkowy cios w pełen pęcherz może okazać się wyjątkowo niebezpieczny. Pamiętaj także, że ćwiczenie z pełnym żołądkiem wpływa niekorzystnie na organizm. Staraj się jeść ostatni posiłek nie później niż godzinę przed treningiem.
Chcesz na bieżąco z tym co u nas się dzieje?
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera