Celem walki nie może być zwycięstwo za wszelką cenę. Karate to finezyjna szermierka przy użyciu rąk i nóg. Sporty walki są najbardziej skomplikowane z punktu widzenia wymagań motorycznych. Wymagają zdolności do percepcji w zmieniających się warunkach i kreatywnych czynności.

Celem walki nie może być zwycięstwo za wszelką cenę tylko szukanie słabych punktów w obronie przeciwnika (tzn. często odsłanianych lub w ogóle nie chronionych) i konsekwentne zadawanie uderzeń w te miejsca. Wymaga to maksymalnej koncentracji umysłu od pierwszej do ostatniej sekundy pojedynku oraz umiejętności naprzemiennego napinania i rozluźniania odpowiednich partii mięśniowych w momencie wykonywania bloków czy ataków.

Szacunek dla przecownika

Jednym z podstawowych elementów taktyki walki sportowej powinien być szacunek dla przeciwnika, bez względu na jego staż treningowy i posiadany stopień. Przeciwnika z osiągnięciami sportowymi żaden zawodnik nie będzie lekceważył. Natomiast przeciwnicy nieznani, mało znani lub początkujący w startach mogą być nieprzewidywalni w prowadzeniu swojej taktyki walki, często nieracjonalnej z punktu ekonomii i skuteczności. Wiąże się to z tym, że nie każdy zawodnik przywiązuje wagę do podwyższania swojego stopnia szkoleniowego kyu czy dan i jego aktualnie posiadany stopień nie będzie wykładnikiem umiejętności. Tak samo jak staż treningowy nie jest miarą wytrenowania.

Walka sportowa nie powinna być prowadzona bez przerwy z maksymalną intensywnością. Na turniejach wysokiej rangi ze względu na wzrastającą liczbę dogrywek od ćwierćfinałów jest to wręcz przeszkodą w osiągnięciu wysokiej pozycji ze względu na znaczną eksploatację organizmu, ponieważ wysoka intensywność walki prowadzona w dłuższym czasie wpływa na radykalne obniżenie percepcji i jakość wykonywania ruchów. W walce taktyka i ekonomia ruchu, realizująca się poprzez doskonałą technikę, ma zasadnicze znaczenie.

Im stabilniejsza i spokojniejsza jest pozycja walki, tym większa jest koncentracja uwagi, możliwość oceny ruchów i błędów przeciwnika. Umożliwia to wykonanie skutecznego bloku lub uniku w momencie ataku przeciwnika i wykonanie natychmiastowego kontrataku.

Chcesz na bieżąco z tym co u nas się dzieje?
Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się do naszego newslettera