karate
9 lutego 2022
  przez Masters Dojo

  Karate to jedna z najpopularniejszych na świecie sztuk walki. Uczy nie tylko pokonywania napastników, ale również rozwija charakter, refleks i precyzję ruchów. W walce karate chodzi o obezwładnienie przeciwnika bez użycia broni. Jedyną bronią zawodnika jest jego własne ciało.

  Karate składa się z rozmaitych technik blokowania i udaremniania ataku, a następnie kontratakowania przez uderzenie ręką i innymi częściami ciała. Ciosy w karate mogą być wykonywane ręką, stopą, kolanem, a także głową i innymi powierzchniami ciała. Bardzo ważne w karate jest to, jakimi powierzchniami uderzeniowymi ciała zmierzamy wykonać cios. Z tego tez powodu o karate często mówi się, że to prawdziwa szkoła charakterów. Karate tradycyjne słynie z tego, że uczy nie tylko samoobrony, ale także dyscypliny. Kształtuje ciało i charakter.

  Skąd się wzięło karate? Krótka historia

  Z powstaniem karate wiąże się bardzo ciekawa historia. Według zachowanych źródeł Chan, który był założycielem buddyzmu i hinduskim mnichem w 520 r. n. e. przeszedł pieszo drogę z zachodnich Indii do Chin. Długość jego wędrówki liczył kilka tysięcy mil. Chan przedzierał się przez łańcuchy górskie, rzeki pozbawione mostów i miejsca, w których panowała dzika przyroda. W tym czasie przyglądał się sposobom walki zwierząt i owadów, a także siłom natury. Swoje obserwacje połączył z odpowiednimi technikami oddychania i w ten sposób stworzył legendarną sztukę walki – karate.

  Źródła historyczne podają, że korzenie karate sięgają roku 2500 p.n.e. Współcześnie tę sztukę walki kojarzymy przede wszystkim z Japonią, tymczasem pierwsze zmianki o karate pochodzą z Chin.

  Style karate

   

  Obecnie wyróżnić można wiele stylów karate. Część z nich powstała jeszcze na Okinawie. Inne powstały na potrzeby turniejów karate. Poszczególne style powstają w wyniku połączenia karate tradycyjnego z elementami innych sztuk walki, takimi jak boks chiński, ju-jitsu czy też inne style samego karate.

  Jednym z najpopularniejszych jest Karate Kyokushin – kai. To styl wywodzący się z Japonii. Został opracowany przez Oyame Masutatsu w połowie XX wieku. Elementy charakterystyczne dla karate Kyokushin– kai to:

  • odpowiednia technika oddychania,
  • wielokrotne, skumulowane i następujące po sobie ataki,
  • technika zabijania przeciwnika.

  Oczywiście w warunkach treningowych adepci karate Kyokushin– kai nie uczą się walki na śmierć i życie. Ćwiczenia koncentrują się na nauce technik wyprowadzania ciosów i stosowania chwytów.

  Zasady karate

  Karate opiera się na podstawowych prawach fizyki, obserwacji natury i równowadze. Z karate wiąże się także swoista filozofia walki. Jej prawa są skodyfikowane i ściśle przestrzegane. Co ważne, każda ze sformułowanych zasad jest pierwsza, a wszystkie traktuje się jako równorzędne. Przyjmują one następujące brzmienie:

  • po pierwsze, doskonalić charakter,
  • po pierwsze, bronić drogi prawdy,
  • po pierwsze, rozwijać siłę ducha,
  • po pierwsze, przestrzegać zasad etykiety,
  • po pierwsze, wystrzegać się porywczości.
  Chcesz na bieżąco z tym co u nas się dzieje?
  Zapisz się do naszego newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera