12 stycznia 2022
  przez Masters Dojo

  Karate to popularny sport walki, na temat którego nakręcono niejeden film. Filmy karate stanowią częstą inspirację do podejmowania aktywności fizycznej, w szczególności w zakresie sportów walki. Oferta klubów i akademii sztuk walk jest bardzo bogata i zróżnicowana, co sprawia że wiele osób, które pierwotnie chciało rozpocząć treningi karateostatecznie decyduje się na wybór innej dyscypliny. W poniższym artykule chcemy się skupić na zaletach trenowania karate – sztuki walki, która skłoniła Cię do wyjścia z domu.

  Karate

  Karate tradycyjne jest obudowane filozofią, która kształtuje postawy życiowe i charakter. Dążenie do opanowania karate stwarza przestrzeń do nauki koncentracji i spokoju, budowania postawy wytrwałości w dążeniu do celu, a w rezultacie osiągnięcia pewności siebie. Pewność siebie budowana na fundamencie karate jest wartością pozytywną. Znajduje przełożenie na pozostałe sfery życia i pomaga Ci w radzeniu sobie z codziennymi problemami i wyzwaniami. Na tym pozytywny wpływ trenowania karate na Twoje życie się nie kończy.

  Wpływ karate na Twoje zdrowie

  Współcześnie coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. To pozycja, w której pracujemy, uczymy się i relaksujemy. W tej sytuacji każda aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego zdrowia, jednak karate zdaje się nieść za sobą więcej zalet niż tylko poprawa ogólnego stanu zdrowia.

  Karate wpływa na rozwój kondycji, siły i wytrzymałości. Zwiększa koordynację wzrokowo-ruchową i pozwala w inspirujący sposób stracić nadprogramowe kilogramy. Regularne treningi wpływają również na nasze samopoczucie. Dodatkowo, dzięki nauce kombinacji różnych techniki ćwiczymy nie tylko ciało, ale również  umysł. Ma to kluczowe znaczenie w codziennym radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi, w których jesteśmy w stanie zachować spokój i szybkość reakcji.

  Umiejętność obrony siebie i innych

  Karate to sztuka samoobrony. Uczy jak za pomocą bloków czy wyprowadzanych ciosów najefektywniej wykorzystać naszą anatomię i skutecznie się bronić. Świadomość, że potrafimy obronić siebie i najbliższych przed ewentualnym napastnikiem ma kluczowe znaczenie dla naszych aktywności. Chętniej podejmujemy różnego rodzaju wyzwania, a powrót do domu po zmroku nie wywołuje w nas poczucia lęku. To z kolei wpływa korzystnie na obniżenie poziomu stresu i ograniczenie jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

  Ogólnodostępność

  Osoby, które planują rozpoczęcie aktywności fizycznej często napotykają różne bariery:

  • konieczność zaopatrzenia się w kosztowny sprzęt,
  • konieczność znalezienia grupy dostosowanej pod względem wieku, płci czy stopnia zaawansowania.

  Treningi karate są niewymagające pod względem sprzętu. Na początek wystarczy Karatega (biały strój składający się z bluzy wiązanej w tali pasem oraz szerokich spodni) oraz ochraniacze. W wielu przypadkach pierwsze treningi możemy odbyć w zwykłej odzieży sportowej, a Karategę zakupić dopiero wówczas, gdy zdecydujemy się na regularne uprawianie sportu walki.

  Co do ograniczeń pod względem płci czy wieku, karate jest sportem niezwykle demokratycznym. W dłuższych szkołach istnieje w prawdzie podział ze względu na wiek i poziom zaawansowania. Zdarza się jednak, że osoby w różnym wieku trenują wspólnie i uczą się od siebie nawzajem.

  Chcesz na bieżąco z tym co u nas się dzieje?
  Zapisz się do naszego newslettera

  Zapisz się do naszego newslettera